بر اساس این گزارش، استان هرمزگان جنوبی‌ترین استان ایران است که در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان قرار دارد. این استان که مرکز مهم فعالیت‌های اقتصادی و تجاری است نقش مهمی در زمینه صادرات و واردات کشور ایفا می‌کند. بی شک اهمیت این استان از کشور وجود یک دادگستری قوی، با اقتدار و دغدغه‌مند را می‌طلبد. با توجه به این مهم دستگاه قضایی استان هرمزگان در دو سال گذشته و پس از روی کار آمدن علی صالحی به عنوان رئیس کل دادگستری، با رویکردی جهادی، تحول و تعالی را در حوزه‌های مختلف به منصه ظهور و بروز رسانده و دادگستری این استان در شاخصه‌هایی که در گذشته در وضعیت مطلوبی قرار نداشت، رتبه اول را کسب کرده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار و فن آوری اطلاعات قوه قضاییه کسب رتبه اول کشوری به لحاظ میزان کاهش پرونده‌های ورودی و معوق، صدور ابلاغ الکترونیک اوراق قضایی، برخورد قاطع و بازدارنده با جرایم خشن و رضایتمندی ارباب رجوع تنها بخشی از موفقیت‌های این مقام قضایی در استان هرمزگان است.

علی صالحی رییس کل دادگستری هرمزگان در مورد چگونگی کسب رتبه دادگستری اول کشور در همه شاخصه‌های ارزیابی گفت: در برخی از شعب روزهای تعطیل و بعدازظهرها و شب‌ها وقت‌های رسیدگی تعیین شد و شعب نامتعارف ساماندهی گردید.

این مقام قضایی به بازرسی‌های مستمر نیز اشاره کرد و گفت: طی یکسال گذشته ۶ بار از کل دادگستری استان هرمزگان بازرسی دقیق صورت گرفته و شهرستان‌های استان نیز به صورت سرزده مورد بازرسی قرار گرفتند.

وی یادآور شد: کلیه وقت‌های رسیدگی را به زیر یک ماه آوردیم و روزانه این موضوع نظارت می‌شود و اگر وقتی بالای یک ماه تعیین گردد، باید به زیر یک ماه تغییر کند.

صالحی با اشاره به بازدیدهای مستمر از دادسرای بندرعباس، گفت: پرونده‌های معوق از سطح استان جمع آوری و راهکارهای لازم برای کاهش آمار اتخاذ شد. اگر هنوز نظر کارشناس اعلام نشده بود، شخصاً با کارشناس تماس گرفته و اعلام می‌کردم که ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت نظر خود را اعلام نماید. گاهاً استعلاماتی بود که واصل نشده بود که تاکید می‌کردم باید زودتر اعلام شود و حتماً دستورات قضایی مقید به وقت باشند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با تاکید بر اینکه رضایتمندی مردم مسئله بسیار مهمی برای ما است، گفت: به منظور اتقان و افزایش کیفیت آرا در کنار سرعت در رسیدگی، برنامه ریزی‌هایی صورت گرفت و جشنواره آرا را به صورت ماهیانه، فصلی و سالیانه برگزار کردیم.

وی به تشکیل گروه اتقان آرا کیفری و حقوقی و اخذ آمار نقص و نقض آرا، اظهار کرد: در این زمینه آمار احصا و به شعبات ابلاغ شد تا ضعف‌های موجود برطرف گردد.

صالحی از ماموریت به معاونین خود برای بررسی علت نقض و نقص آرا خبر داد و افزود: به محض اینکه پرونده در دادگاه نقص یا نقض شود، این پرونده به معاون مربوطه جهت بررسی ارسال می‌شود تا علت را شناسایی کند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در ادامه به برخی شاخص‌هایی که دادگستری این استان رتبه اول را در این زمینه کسب کرده است، اشاره نمود و گفت: از حیث میانگین مانده در کلیه شعب بستگی به نوع شعبه، رتبه اول را دادگستری استان هرمزگان کسب کرده است. طبق آخرین آماری که مرکز فناوری و اطلاعات قوه قضاییه ارائه کرده در شعبه دادگاه‌های کیفری یک ما میانگین موجودی سه فقره پرونده است؛ یعنی کل میانگین موجود استان ۱۲ فقره پرونده است. در دادگاه‌های تجدید نظر میانگین مانده هر شعبه ۱۲ فقره پرونده یعنی کل پرونده‌های دادگاه‌های تجدید نظر ۹۶ پرونده است.

وی ادامه داد: در شعب دادسراها، رتبه اول را هم در دادیاری و هم در بازپرسی کسب کرده‌ایم و میانگین مانده پرونده‌ها در دادسرا ۴۴ فقره در دادیاری و بازپرسی است. میانگین مانده شعب دادگاه‌های عمومی اعم از حقوقی، کیفری دو، خانواده و اطفال ۵۱ فقره است که در این زمینه نیز رتبه اول کشوری را کسب کرده‌ایم. طبق آخرین آمارشعبه دادگاه‌های حقوقی هرمزگان با ۷۸ فقره رتبه اول، شعبه دادگاه کیفری دو با ۲۰ پرونده رتبه اول و شعب دادگاه‌های انقلاب با ۸ پرونده رتبه اول کشوری را کسب کرده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان افزود: موجودی شعب اظهارنظر از حیث میانگین مانده صفر است و دادگستری استان هرمزگان از این حیث نیز رتبه اول را کسب کرده است. از حیث متوسط اوقات رسیدگی دادگستری استان هرمزگان دارای رتبه اول کشوری است. طبق آماری که انتهای سال ۹۹ اعلام شد، متوسط اوقات رسیدگی در هرمزگان ۹ روز است.

صالحی با اشاره به کسب رتبه اول کشوری از حیث نداشتن پرونده‌های نامتعارف از سوی دادگستری هرمزگان، اظهار کرد: پرونده‌های شعب دارای ۲۰۰ فقره موجودی شعب نامتعارف محسوب می‌شوند و در استان حتی یک شعبه نامتعارف وجود ندارد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان از کسب رتبه اول کشوری از حیث پرونده‌های مانده و معوق در دادسرا، محاکم کیفری یک و تجدیدنظر نیز خبر داد.

وی با اشاره به کسب رتبه اول از جهت متوسط زمان رسیدگی به پرونده، گفت: دادگاه کیفری یک با متوسط زمان ۲۸ روز، دادگاه کیفری دو با متوسط زمان ۵۵ روز، دادگاه انقلاب استان هرمزگان با متوسط زمان رسیدگی ۶۸ روز رتبه اول کشوری را در سطح کشور دارند.

صالحی همچنین به کسب رتبه اول کشوری در صدور ابلاغ الکترونیک اوراق قضایی اشاره کرد و افزود: با ۹۹ درصد ابلاغ الکترونیک در دادگستری و با صدد صد ابلاغ الکترونیک در شوراهای حل اختلاف رتبه اول کشوری را کسب کرده‌ایم.

کسب رتبه اول در کشور به لحاظ میزان کاهش پرونده‌های ورودی نیز موضوع دیگری بود که رئیس کل دادگستری استان هرمزگان به آن اشاره کرد.

وی با اشاره به کسب رتبه اول در شاخص‌های چهارده‌گانه زندان، اظهار کرد: استان هرمزگان رتبه اول کشوری از حیث رضایتمندی مراجعین دستگاه قضایی در کشور را داشته است. کسب رتبه برتر در جشنواره ملی فناوری اطلاعات از جهت استفاده بهینه از فناوری اطلاعات را نیز داشته‌ایم. دادگستری استان هرمزگان در راستای اجرای دقیق مدل تعالی فرهنگی و طرح تحکیم مراجعان رتبه اول را کسب کرده است.

وی از کسب رتبه برتر کشوری در خصوص اجرای قانون جامع حدنگار خبر داد و اظهار کرد: به صورت مستمر در جلسه‌های شورای حفظ حقوق بیت‌المال موضوع کاداستر را مورد توجه قرار داده و دستگاه‌های اجرایی را به ثبت مالکیت ملزم کرده‌ایم.

کسب رتبه اول کشوری از حیث برخورد قاطع و بازدارنده با جرایم خشن در راستای ارتقای امنیت و آرامش در جامعه و کسب رتبه برتر کشوری از جهت اعطای تسهیلات مرخصی به زندانیان و بازدید از زندان‌ها نکته دیگری بود که رئیس کل دادگستری استان هرمزگان به آن اشاره کرد.

وی ادامه داد: در پاسخگویی به درخواست‌های مراجعین به دستگاه قضایی اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است. در هر واحد قضایی یک کارمند مجرب، خوش اخلاق، متواضع و خوش برخورد برای پاسخگویی به مشکلات مردم و ارشاد و معاضدت حضور دارد.

صالحی با اشاره به فعال سازی سامانه پاسخگویی به سئوالات حقوقی شهروندان در استان هرمزگان، یادآور شد: این سامانه از ساعت ۱۳ تا ۲۱ هر روز از سوی معاونین دادگستری پاسخگوی سئوالت حقوقی و قضایی است. شماره این سامانه ۰۷۶۳۲۰۶ است که مردم استقبال خوبی کردند.

رئیس کل دادگستری هرمزگان تاکید کرد: همچنین سامانه پیامکی به منظور دریافت انتقادات، پیشنهادات و انعکاس مشکلات توسط مراجعین به دستگاه قضایی به شماره ۳۰۰۰۸۶۳۲۰۶ فعال است.

وی از برگزاری ملاقات مردمی رئیس کل دادگستری در روزهای سه شنبه هر هفته خبر داد و گفت: درب اتاق ما به روی مردم هر روز باز است، اما روز سه‌شنبه به روز ملاقات مردمی اختصاص یافته و در هر هفته حدود ۱۰۰ مراجعه کننده حضور پیدا کرده و مشکلاتشان رسیدگی می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان به بازرسی‌های نامحسوس اشاره و از راه‌اندازی سالن ملاقات الکترونیکی در زندان برای اولین بار در استان هرمزگان خبر داد.

وی گفت: بر اساس بخشنامه‌ای که از سوی دادگستری استان ابلاغ شده، به هیچ وجه نباید اعزام زندانی صورت گیرد و اتاق‌های دادرسی در زندان راه اندازی گردیده است.

صالحی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بالغ بر ۵ هزار و ۸۵۴ فقره دادرسی الکترونیک با متهمینی که در زندان هستند و ۸ هزار و ۲۹۵ فقره جلسه دادرسی الکترونیک با اصحابی که دعوایشان در خارج از زندان است، صورت گرفته است. همچنین ۱۵ جلسه دادرسی الکترونیک با اصحاب دعوایی در خارج از کشور بوده‌اند، انجام شده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان به استقرار دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در زندان اشاره کرد و گفت: ارائه خدمت صدور گواهی عدم سوءپیشینه کیفری اولین بار در استان هرمزگان راه‌اندازی شد.

وی همچنین به راه‌اندازی خدمت ثبت قرارداد الکترونیکی وکالت در محاکم قضایی استان، فعال‌سازی سامانه ارتباط با ضابطین، فراهم سازی زیرساخت‌ها در سراسر استان به منظور تبادل لوایح الکترونیک، اجرای دقیق دستورالعمل نوبت‌دهی جهت ارائه خدمات قضایی اشاره کرد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اجرای طرح پرونده‌های تمام الکترونیک قضایی را مورد اشاره قرار داد و گفت: بالغ بر ۳۷ هزار و ۶۱۱ فقره پرونده تمام الکترونیک داریم و کلاً پرونده فیزیکی در مورد این پرونده‌ها حذف شده است.

صالحی به اقدامات عمرانی دادگستری نیز اشاره کرد و افزود: افتتاح ساختمان شوراهای حل اختلاف دادگستری در شهرستان رودان، تکمیل و بهره‌برداری از پروژه‌های چهار واحدی مناطق سازمانی بستک، تکمیل و احداث ساختمان دادگستری شهرستان‌های سیریک و جزیره ابوموسی، پیگیری و نصب آسانسور در دادگستری میناب، احداث و بهره‌برداری ساختمان افسر نگهبانی دادگستری کل استان هرمزگان، آغاز عملیات اجرایی ساختمان کیش از جمله اقدامات صورت گرفته در بحث عمرانی است.

وی ادامه داد: از موضوعات مهم راه اندازی دادگستری شهرستان بشاگرد بود. دادگستری شهرستان بشاگرد سال‌ها در شهرستان جاسک مستقر بود و مردم مجبور بودند مسیری طولانی را از شهرستان بشاگرد به شهرستان جاسک و بالعکس طی کنند. ۲۵ سال مردم شهرستان بشاگرد این مسیر را طی می‌کردند، اما با دستور ریاست وقت قوه قضاییه و با پیگیری‌هایی که صورت گرفت، دادگستری در شهرستان بشاگرد مستقر شد. احداث ساختمان دادگستری ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در ۱۵ روز آینده به بهره برداری می‌رسد.

وی با خاطرنشان کردن اقدامات صورت گرفته در حوزه حمایت از تولید، از ایجاد بیش از ۵ هزار فرصت شغلی خبر داد و اظهار کرد: در واحد تولیدی آلومینیوم المهدی هرمزگان از بیکاری ۲ هزار و ۵۰۰ کارگر جلوگیری شد. از سوی دیگر با پیگیری‌هایی که صورت گرفت الان این واحد تولیدی دارد ۲۴ ساعته به صورت سه شیفت کار می‌کند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان تصریح کرد: یک واحد تولیدی وجود داشت که علیرغم صدور مجوزات لازم از دستگاه متولی به خاطر بحث واگذاری زمین مشکلاتی را داشت که در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان مطرح شد و اجازه ندادیم که این مشکل ادامه داشته باشد و اکنون پنجمین کارخانه تولید روغن در کشور است. در این واحد بیش از هزار و ۲۰۰ نفر فقط به صورت مستقیم و دو هزار و ۵۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم، نیروی کار وجود دارد.

وی تاکید کرد: برای برخی واحدهای تولیدی از بابت مسئولیت اجتماعی یکسری وظایفی را تعریف کردیم، در مورد یکی از واحدهای تولیدی از مسئول آن خواستیم که در ۸ هکتار زمین، ۱۶ هزار درخت کاشته شود و عواید آن را به خانواده‌های زندانیان اختصاص بدهند. هم یک فضای سبزی ایجاد می‌شود و هم عواید این طرح به خانواده مستحق زندانی می‌رسد.

صالحی با اشاره به رفع مشکلات واحد تولیدی روغن حیات هرمزگان، بیان داشت: با برنامه ریزی‌های صورت گرفته در حال حاضر ۲۴ ساعته مشغول فعالیت است و نیاز استان و بخشی از استان‌های همجوار را تامین می‌کند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با اشاره به بازرسی مستمر از گمرک و بنادر و صدور دستور قضایی برای ترخیص کالاها، تصریح کرد: دادستان‌ها را ملزم کرده‌ایم که هفته‌ای یک بار به گمرکات بنادر سر بزنند. بنده ماهی یک بار سرکشی می‌کنم و در زمینه مبارزه با قاچاق کالا شعبه ویژه‌ای را راه اندازی کرده‌ایم.